Akıllı Telefonlar 15 ŞUBAT 2017 / 14:51

Ana ekran butonu bu patentle tarih olabilir

Apple’ın iPhone 7 ile kullanıma sunması beklenen home butonu olmayan iPhone tasarımı için patent işlemlerinin tamamlandığı belirtildi. Yeni teknolojinin ne zaman yayınlanacağı ise merak konusu…

 

Apple, iPhone modelleriyle özdeşleşen ana ekran butonundan vazgeçecek gibi görünüyor. Zira uzun süredir gündemde olan ana ekran butonu olmayan bir ekran için Apple’ın patent aldığı belirtiliyor. Özellikle iPhone 7 modelinin tanıtılmasına yakın zamanda gündeme gelen ve ekranın herhangi bir noktasına dokunulduğunda parmak izini okuyabilen kızılötesi tabanlı bir teknolojiye sahip olan yeni ekranların iPhone’un onuncu yıl modelinde kullanıcılara sunması bekleniyor. iPhone 6s ve iPhone 7 modelleri ile birlikte gerçekte hedeflediği satış rakamlarına ulaşamayan Apple’ın son zamanlarda diğer akıllı telefon üreticileri tarafından da tehdide maruz kaldığını söylemek mümkün. 

 

Kızılötesi ışınlar ile parmak izinin okunmasını mümkün kılan yeni teknoloji ile parmak izi okuyucu kavramının boyut atladığını söyleyebiliriz. Peki ana ekranın asıl işlevi?

 

Ana ekran butonunun kaldırılması durumunda yerine bir kapasitif tuşun konulacağı gündeme gelmişti ancak bu konu hakkında bir şey söylemek ne yazık ki tahminden öteye gitmez. iPhone’un X, 8 ve ya bir diğer varsayım ismiyle 7s modelinde görmeyi umduğumuz yeni OLED ekranlarla ana ekran butonu belirtsizliğine de bir çözüm getirilecek gibi görünüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun