Donanım 09 EKİM 2015 / 10:26

İşlemcilere soğutma devrimi geliyor

Georgia Teknoloji Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, sıvı soğutmayı bir kademe ileri taşıyan bir buluşa imza attı.

Kendisinin birkaç katı büyüklüğünde soğutuculara ihtiyaç duyan çiplerle sık sık karşılaşıyoruz. Bilgisayarımızın işlemcileri ile GPU'ları bunlara güzel bir örnek. Özellikle ekran kartının soğutulması için devasa boyutlarda, birden fazla fana sahip soğutucular kullanılıyor. Günümüz çiplerinin soğutulması çipin dış kısmını kapatan bir kapağa, sürekli hava veya sıvı yoluyla bir bakır veya alüminyum tabakanın dokundurulması esasına dayanıyor. Bahsettiğim bakır tabakadan geçen borular, üst kısımlarda ince alüminyum yapraklara bağlı. Fanın üflediği hava yaprakları, yapraklar bakır veya alüminyum ısı borularını, ısı boruları işlemcinin üstündeki kapağı, kapak da asıl çipi soğutuyor. Anlayacağınız üzere bu, çok da verimli bir soğutma şekli değil. Fakat günümüz teknolojisi en iyi ihtimalle bakır veya alüminyum tabakaya yine fan ile soğutulan sıvıyı iletme yöntemine izin veriyor.Georgia Teknoloji Enstitüsü'ndeki araştırmacıların geliştirdiği yeni teknik ise sıvıyı direkt olarak çipin içerisinden geçirmeyi esas alıyor. Yapılan testlerde hava soğutmayla 60 derecede çalışan işlemcilerin, 20 derecelik sıvı enjekte edildiğinde 24 derecede çalıştığı gözlendi. Proje üzerine çalışan Profesör Muhannad Bakir, bu teknolojinin silikon tabanlı GPU ve işlemcilerde kullanılabileceğini belirtiyor. Teknolojinin son kullanıcıya ulaşması ne kadar sürer bilinmez ama grafen gelmeden önce ulaşması, projenin başarı ihtimalini artıracaktır. Zira süper iletken grafen ile hazırlanan çiplerde ısınma problemi ciddi oranda ortadan kalkacak.
YORUMLAR
fatih 09 EKİM 2015 / 12:31 0 0
evet başarılı bir uygulama bu uygulamayı bulan teşşekür

dizüstü masaüstü tablet fan olmadan fan montajı yapmadan ısınma promleri kaldıran işlemciler gelir yakın bir zamanda kasma yapmayan ısınma aşırı ısınma olmadan kendi soğuyabilen işlemcileri satılması i5 i7 gibi gelecek teknoleji ile farklı tasrımlı işlemcilerde görmek isteriz masa üstü bilgisyarlarda fan söküp macun yenilemekten bıktık
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun